
Miko Lainio jatkaa Pallo-Iiroissa. Jatkosopimus kattaa kauden 2026.
Miko Lainio on tuorein nimensä jatkopaperiin laittanut pelaaja. Viime kaudeksi takaisin Raumalle vuoden muualla olon jälkeen palannut maalivahti esiintyi edustuksessa yhdeksässä ottelussa, sekä yhdessä reservijoukkueen pelissä Nelosessa. Ensiesiintymisensä edustusjoukkueessa seuran oma kasvatti teki jo kaudella 2019, jonka jälkeen edelliskautta lukuun ottamatta Lainio on nähty joka kaudella Iirojen maalipuiden välissä. Ulottuvana maalivahtina Lainio tunnetaan erityisesti hyvänä pilkkujen torjujana, josta raumalaisyleisö pääsi viime kaudellakin nauttimaan. Lainion sopimuksen myötä vastuuvalmentaja Kimmo Hörkkö on saanut ensimmäisen maalivahtinsa kiinnitettyä ensi kauden joukkueeseen.
- Miko on Iirokasvatti ja tuo mukanaan kokemusta edustusjoukkueesta jo usean vuoden ajalta. Raamit ovat niin sanotusti kohdallaan ja on hyvä torjuja. Tärkeä kiinnitys maalivahtiosastolle. Harmillisesti on kärsinyt erinäisistä isommista ja pienemmistä vammoista menneinä vuosina. Nyt odotetaan ja toivotaan ehjää kautta, jotta pääsisi paremmin lunastamaan potentiaaliansa.
Haastattelemme Lainiota lähipäivinä. Onko sinulla kysyttävää raumalaisvahdilta? Kirjoita kysymyksesi alle, niin se saattaa päästä mukaan haastatteluun!
| 27.11.2025 14.55 | Miko Lainio jatkaa Pallo-Iirojen maalinsuulla |
| 18.11.2025 14.10 | Roope Hammar jatkaa Pallo-Iiroissa vuoden sopimuksella |
| 13.11.2025 13.25 | Miesten harjoituskausi pikkuhiljaa aluilleen |
| 05.11.2025 18.55 | Lyon Firmino paukuttaa maaleja jatkossa sinikeltaisissa |
| 01.11.2025 11.40 | Topias Silvennoinen on solminut vuoden jatkosopimuksen |
| 07.10.2025 12.25 | Kimmo Hörkkö palaa miesten edustusjoukkueen vastuuvalmentajaksi |