Nappulaliiga alkaa toukokuun puolessa välin 12.5.2024.
Nappulaliiga on 3-13 -vuotiaille tytöille ja pojille suunnattu kesäinen jalkapallosarja, jossa lapset pääsevät harjoittelemaan ja pelaamaan jalkapalloa ohjattuun joukkuetoimintaan. Nappulaliigaan kuuluu perhefutis, lilliputit, minit, nappulat, peliporukka sekä erityisen tuen tarvitsevien lasten toiminta.
Lilliputeissa jaetaan ryhmät erikseen tytöille ja pojille. 2021-2022 -syntyneisiin lilliputteihin perustetaan lisäksi perhefutis-ryhmät. Lapset pääsevät mukaan ohjattuun toimintaan yhdessä vanhempansa kanssa. Lilliputtien ja perhefutiksen toiminta järjestetään kerran viikossa keskiviikkoisin.
Minien ja nappuloiden joukkueet jaetaan asuinalueen mukaan. Tänä vuonna joukkueina ovat Arsenal, Manchester, Swansea, Newcastle ja Tottenham. Swanseassa harjoittelevat ja pelaavat kaikki tytöt. Arsenal kokoaa lapset Rauman pohjoispuolelta samaan joukkueeseen. Ihodessa harjoittelevat Newcastlen joukkueet ja Lapissa Tottenhamin joukkueet. Manchesterin joukkue kokoaa pelaajat yhteen muista kaupunginosista. Peliporukasta tulee joukkueet Raumalle, Lappiin ja Ihodeen. Näissä ikäluokissa toimintaa on kaksi kertaa viikossa maanantaisin harjoitukset ja keskiviikkoisin pelit.
Nappulaliigan kauden 2025 ikäryhmät ovat:
LISÄTIETOA NAPPULALIIGASTA SEKÄ ILMOITTAUTUMINEN TÄSTÄ!
Tervetuloa mukaan!
04.07.2025 08.55 | Anni Kauppi on kesäkuun junioripelaaja |
01.07.2025 11.55 | Pallo-Iirot x SalBa hyväntekeväisyys-frisbeegolfturnaus 17.8. |
24.06.2025 14.00 | Iirolaisia Huuhkajaturnaukseen |
16.06.2025 11.55 | Tapahtumainfo: Juhannusetkot Pallo-Iirot - MuSa |
03.06.2025 13.55 | Kolme tyttöä Helmariturnaukseen |
01.06.2025 10.10 | Kolme iirolaista suoraan Huuhkajaturnaukseen, kuusi lännen pelaajatarkkailutapahtumaan |