9
MAA
17.30
P17, P17 Ykkönen

P-Iirot - Ilves/2  3 - 1

Rauma, Äijänsuo stadion TN

Pallo-Iirot avaa P17 ykkösen sunnuntaina kotikentällään

P17 ykkösen ensimmäiset ottelut pelattiin lauantaina ja Iirot pääsevät avaamaan oman kautensa sunnuntaina, kun vastaan asettuu Ilves/2 Tampereelta.

Harjoituskausi on saatu päätökseen ja nyt päästään katsomaan millaisia tuloksia ollaan saavutettu. Harjoituskauden alussa kohtasimme Ilveksen ja joulukuussa Ilves oli Raumalla parempi lukemin 0-2. Harjoituskaudella ollaan päästy eteenpäin asetetuissa tavoitteissa ja lähdemme otteluun voitonnälkäisinä.

Viime kaudella joukkueet eivät kohdanneet. Iirojen tippuessa kevätkierroksen päätyttyä ykköseen ja vastaavasti Ilves/2 lähti hakemaan vauhtia syyskierroksella kakkosesta. Ilves/2 sijoittui kakkosessa lohkon voittajaksi raivaten tiensä takaisin ykköseen.

Vastuuvalmentaja Sami Rintasen mietteet harjoituskaudesta ja tulevasta sunnuntain ottelusta: Talven harjoituspelit ovat nyt takana. Tästä eteenpäin pelataan sarjapisteistä, ei tyylipisteistä. Sarjapelien alkaminen on aina yksi kauden kohokohdista, mikä luo ylimääräisiä jännitteitä sunnuntain peliin. Minullekin, vaikka olen toiminut 23 vuotta vastuuvalmentajana.

Talven harjoitukset ovat sujuneet erittäin hyvin. Olemme saaneet ajettua Pallo-Iirolaista pelitapaa tosi paljon eteenpäin. Olen todella tyytyväinen pelureiden sitoutumiseen ja asenteeseen treenikentällä. Harjoituspelit ovat osoittaneet, että Iirot pystyy todella mainioon peliin. Oli vastassa, mikä ja minkä sarjatason joukkue tahansa. Sarja-avauksessa haluan nähdä todella agressiivisen ja eteenpäin pyrkivän Iiro-joukkueen.

Sunnuntain säätiedotus lupaa Raumalle sateita, joten olosuhteet avauspeliin eivät ole ihanteelliset.