
Lauantaina jo klo 12.00 pelataan P17 Kakkosessa tärkeä ottelu kun Äijänsuon Buena Vista Stadionilla kohtaavat Pallo-Iirot ja PIF Paraisilta.
Kotijoukkue joutui pitkän voittoputken jälkeen tyytymään ensin kotitasapeliin viime kotiottelussaan Inter2:sta vastaan ja viime viikonloppuna Hämeenlinnassa HJS oli parempi ja Iirojen sarakkeeseen merkittiin ensimmäinen tappio. Silti Pallo-Iirot etenee hyvin nousuviivan yläpuolella ja nousu on komeasti omissa käsissä. Voitto PIF:stä parantaisi sarjatilannetta huomattavasti. Keväällä Iirot haki Paraisilta selvän vierasvoiton mutta lauantai on uusi päivä ja peli lähtee liikkeelle tilanteesta 0-0.
Vastaavasti PIF taistelee tiukasti putoamisviivan tuntumassa haettuaan viime sunnuntaina vierasvoiton samaiselta Buena Vista stadionilta värikkäässä ottelussa Pallo-Iirot 2:sta vastaan. ÅIFK:n junnuista takaisin Paraisille palannut Aaron Westerlund pyssytti hattutempun ja tulee varmasti olemaan vierasjoukkueen pahin maaliuhka lauantaiaamupäivän koitoksessa.
Lauantaipäivälle on luvattu pilvipoutaista keliä mutta aurinko ei enää juuri lämmitä. Takkia päälle, pipoa päähän ja kannustamaan Pallo-Iirot voittoon!
Otteluun on vapaa pääsy ja kahvipannu on totta kai kuumana!
Sunnuntaina myös Pallo-Iirot 2 pelaa vierasottelun Tampereella TPV:tä vastaan. Tuo ottelu alkaa Kaupissa klo 16.00
Kuva: samikivistophotography
P17 Kakkosen ottelussa Buena Vista Stadionilla kohtasivat lauantaipäivällä Pallo-Iirot ja PIF Paraisilta.
Pallo-Iiroilla oli otteluun vain yksi tavoite eli kotivoitto ja nousu takaisin sarjakärkeen. PIF pääsi avauskympin aikana pari kertaa iskemään Iirojen topparien väliin mutta avausmaalista vastasi Pallo-Iirot. 7.peliminuutilla Iiro-maalivahti Veeti Vainion (Satakaiverrus, Finncontainers) pitkä pallo löysi Oliver Revon pään. Repo liippasi palloa päällään ja Miska Karppinen (Dewaco) osoitti juoksuvoimaansa, karkasi PIF:n puolustukselta ja laukoi vasemmalla jalallaan kohti takanurkkaa. PIF-maalivahti Samuel Kosonen torjui laukauksen mutta tilanteen hyvin seurannut Repo oli ensimmäisenä irtopallossa ja niittasi verkot tötterölle ja tilanteeksi 1-0. Hyvä alku Iiroille.
18.minuutilla Santtu Kataja (Rauman Juku, Siemen-Flora) tikkasi oikealta laidalta kohti maalia ja laukoi pallon päin Kososta. Reboundista Miro Honkaniemi pääsi yrittämään läheltä mutta laukaus suuntautui yli maalin.
21.minuutilla Sebastian Myllymäki (3flow) nousi topparin paikalta kentän keskustaan ja näytti jo virittävän kaukolaukausta mutta käänsikin syötön vasemmalle Oliver Revolle. Repo eteni boksiin, tarjoili maata pitkin Katajalle maalin eteen ja Kataja ei erehtynyt vaan pallo maalin kattoon ja 2-0 maali.
25.minuutilla Revon kulmapotku löysi Kasperi Kuusiston (Terokatto, V-S Ikkunahuolto) pään ja pallo Kuusiston puskusta maan kautta ylärimaan. Flipperinä pallo pomppi hetken maalin edustalla ja Kuusisto yritti sutia omaa reboundia sisään kunnes pallo putosi kuin lahjana Matias Babbille, joka tökkäsi pallon verkkoon ja tuuletti kädet pystyssä 3-0 maalia.
31.minuutilla Kataja leikkasi laidalta sisään ja sai hienon läpisyötön Aaro Kainulaiselta (LMG Finland) puolustajien väliin ja Katajan viimeistely alakulmaan oli tarkka ja tehokas ja tilanne 4-0.
Iirojen vahva ote ei hyytynyt tähänkään, 36.minuutilla Kuusisto antoi pallon vasemmalle Joona Reinikalle (Liikenteenharjoittaja Marko Reunanen) ja Reinikka laitaa pitkin eteenpäin Babbille. Babb osoitti juoksuvoimaansa ja kiihdytti ohi PIF-puolustuksen tarjoillen Revolle avopaikan. Repo niittasi metristä tyhjään maaliin tilanteeksi jo 5-0. Vielä ennen taukoa Babb löysi keskityksellään Miska Karppisen maalin edustalta mutta Karppisen ohjaus meni ohi alakulmasta. Tauolle kuitenkin lähdettiin Pallo-Iirojen selkeässä 5-0 johtoasemassa.
Tauolta Iirot tuli edelleen hyvällä ilmeellä ja maalitalkoot jatkuivat 43.minuutilla kun Karppinen hyödynsi hitaasti maalialueeltaan nousseen PIF-puolustuksen nukahduksen, harhautteli jalkansa vapaaksi ja tulostaululla oli jo 6-0 johtoasema kotijoukkueelle. Iirot jatkoi hyökkäysten vyöryttämistä ja hallitsi palloa suvereenisti.
59.peliminuutilla Iirot sai vapaapotkun 17 metristä Sebastian Myllymäen kuljetuksen seurauksena. Aaro Kainulainen (LMG Finland) laukoi vasurillaan kovaa kohti maalia. Suoraan vaihtopenkiltä tilanteeseen rynnännyt Arno van Laethem niittasi reboundista 7-0 maalin oltuaan kentällä vain muutaman sekunnin. Tehokas sisääntulo.
61. minuutilla PIF pääsi harvinaseen hyökkäykseen mutta Iirot riisti pallon boksissa ja van Laethem vapautti Jussi Helinin (Euran Pintakäsittely) keskialueelle kuljetukseen. Helinin syöttö laitaan Santtu Katajalle oli millintarkka ja Kataja hyödynsi 1v1 tilanteessa nopeuttaan ohittamalla laitapuolustajan ja laukomalla takanurkkaan tilanteeksi jo 8-0.
68.minuutilla Iirojen painostus jatkui. Purkupallo ajautui vasemmalle laitapakin tontilta nousseelle Manu Kontolle (Raumaster), joka kuljetti kohti päätyrajaa ja veti vuorostaan Piffenin oikealta laitapakilta ”vettä korvasta.” Kontto jatkoi kuljetustaan päätyrajaa pitkin ja ujutti etukulmasta pallon ohi maalivahti Kososen. Tulostaululla lukemat olivat jo 9-0.
Kymppi tuli täyteen 76.peliminuutilla kun van Laethem nousi keskustasta vasempaan laitaan ja keskitti maalin edustalle. Matias Babb niittasi keskityksen keskelle ylärimaa. Rimasta pallo pomppasi kuitenkin voimalla kohti Babbia ja Babbin kautta maalin perukoille lukemiksi 10-0.
Lopussa pienoinen kauneusvirhe tuli yliajalla kun PIF sai vapaapotkun reilusta 20 metristä ja pallon taakse asteli kapteeni Vincent Ducander. Ducanderin lapikas osui häränsilmään ja komea kierteinen laukaus painui vastustamattomasti ohi maalivahti Vainion.
Kotijoukkueelta kuitenkin hyvä ja ehjä peliesitys. Pelillinen ote säilyi aloituspotkusta päätösvihellykseen asti. Tästä jatketaan loppukauden nousutaistoa. Sarjakärkenä kaikki on omissa käsissä.

| 7' | Maali | Repo Oliver |
| 21' | Maali | Kataja Santtu |
| 25' | Maali | Babb Matias |
| 31' | Maali | Kataja Santtu |
| 36' | Maali | Repo Oliver |
| 43' | Maali | Karppinen Miska |
| 59' | Maali | Van Laethem Arno |
| 61' | Maali | Kataja Santtu |
| 68' | Maali | Kontto Manu |
| 76' | Maali | Babb Matias |
| 81' | Maali | Ducander Vincent |